RADY A NÁVODY
Úvodní stránka o morčatech
- Domácí morče pochází z divokého morčete žijícího volně v Jižní Americe.
- Již staří Inkové chovali morčata dávno před objevením Ameriky Španěly.
- Skupiny krotkých morčat žily přímo v domech s lidmi.
- Lidé je chovali nejen pro maso a jako obětní zvíře, ale i jako kamarády pro děti.
- Původní barva morčete je zlatá aguti, ale objevovala se morčata i v různých barvách, dokonce i v rozetové barvě.
- Výzkumy naznačují, že černá morčata byla, nejspíš z pověrčivosti, hned po narození usmrcována.
- V Evropě se morčata chovala na počátku 18. století.
- Morčata byla velmi drahá, pořídit si je mohli jen bohatí lidé. Z ceny morčete také pochází jeho anglický název "guinea pig". Nikoliv guinejské prasátko, ale prasátko za jednu guineu.
- Morčata se stala oblíbenými domácími mazlíčky, byla vystavována jako kuriozita na trzích a poutích a dostala se i do laboratoří.
- Na chov morčat se soustředili především v Anglii, kde byly už v 19. století pořádány výstavy, na kterých se hodnotil vzhled morčat.
- Dnes jsou morčata nejoblíbenějšími a nejčastěji chovanými hlodavci.
Pořizujeme si morče
Několik bodů k zamyšlení:
1. Morče se může dožít osmi, vzácně až deseti let. Zamyslete se, zda se o něj můžete po celý jeho život postarat.
2. Ke spokojenému životu potřebují morčata dostatek prostoru.
3. Ke zdravému chovu je potřeba udržovat klec v čistotě a dodávat čerstvou potravu. Jste schopni vynaložit dostatek času a námahy?
4. Seno je základní složkou potravy doma chovaného morčete a mělo by být zvířeti stále k dispozici. Je proto vhodné zajistit si zdroj kvalitního sena.
5. Morče je společenské zvíře, proto byste se mu měli každý den dostatečně věnovat nebo mu alespoň pořídit kamaráda stejného druhu. Samotné bude trpět.
6. Pokud morče pořídíte svému dítěti, budete je muset naučit správnému zacházení se zvířetem a i nadále budete muset na zvíře dohlížet Vy.
7. Velice vhodné je poskytnout morčeti možnost výběhu. Budete se ale muset smířit s pár bobečky na koberci, které bude třeba sesbírat, případně s loužičkou, kterou je nutno vyčistit. Také se může stát, že během průzkumu bytu morče okouše tapety nebo nábytek.
8. Máte někoho, kdo se o morče postará v době Vaší nepřítomnosti.
9. Pokud již máte jiné domácí zvíře, zajistěte, aby stávající ani nové zvíře neutrpělo fyzickou ani emocionální újmu. (Ano, i zvířata mohou žárlit.)
10. Pokud morče onemocní, je potřeba zajistit mu veterinární péči, která může být významně finančně nákladnější než běžné potřeby. Také je nutno zajistit dopravu k veterináři, i ve večerních nebo nočních hodinách.
11. Před pořízením jakéhokoliv zvířete se ujistěte, zda někdo z Vaší rodiny není alergický na zvířecí chlupy nebo seno.Jedno nebo více morčat?
Morčata jsou společenská zvířata, která ve volné přírodě žijí v rodinných skupinách. Proto se budou dobře cítit ve společnosti příslušníků vlastního druhu.
Jedno zvíře je vhodné pro dítě, které se mu bude hodně věnovat. Lépe a rychleji se ochočí, více přilne k svému člověku. Pokud z nějakého důvodu, například s vyšším věkem dítěte, zájem o zvíře klesne, je potřeba zvážit pořízení druhého morčete.
Samec a samice mohou být chováni společně, ovšem budou mít mladé. Samička je březí něco přes dva měsíce a brzy po porodu může znovu zabřeznout. Pokud byste tedy párek měli pořád společně, můžete počítat až s pěti vrhy ročně. Při průměrném počtu mláďat 2 - 4 ve vrhu byste brzy měli problém, kam s nimi. Navíc by takový životní styl samičku brzy velmi vyčerpal. Proto je potřeba samce se samicí po odchování rodinky na čas oddělit.
Dvě samičky se většinou velmi dobře snášejí. Nejjistější je pořídit si dvě sestry z jednoho vrhu, případně dvě mladé samičky, které najednou umístíte do společné ubikace.
Dva samečci se v mládí snášejí dobře, ale během dospívání spolu mohou, ale nemusí začít bojovat. Kromě individuálních povah obou zvířat závisí i na tom, zda je jeden nebo oba samečci využíváni ke krytí. Krytí může zvýšit agresivitu k ostatním samcům.
Cokoliv + kastrovaný sameček. Samečka je možné nechat vykastrovat. Tento zákrok provádí veterinář většinou v celkové anestezii.
Cokoliv + starší samička. Starší samička, která již nezabřezává, může dělat společnost například mladému samečkovi, který se s jinými samci nesnese a zrovna pro něj nemáme samičku na krytí.
Tip: Morčata, která nemohou být z nějakého důvodu spolu (například samec se samicí, pokud nechcete mít mladé, nebo dva jedinci, kteří by se prali), můžete oddělit mříží, přes kterou spolu mohou komunikovat a tak si vzájemně dělat společnost.
Zkušenost: Pokud chcete mít jedno morče na mazlíka, podle některých zkušených chovatelů jsou samečci mazlivější, méně bojácní a lépe se daří je ochočit. I v tomto případě ale záleží také na povaze konkrétního morčete.
Literatura: Katrin Behrendová: Morče- SEZNAMOVÁNÍ
- Společné umístění dvou dospělých zvířat stejného pohlaví
Možná se rozhodnete pořídit společnost svému dospělému morčeti. Umístění dvou morčat stejného pohlaví pohromadě však má svá úskalí a zdaří se nejlépe, když alespoň nové morče ještě není pohlavně dospělé, tedy ve věku do tří měsíců. I tak je nutné, abyste v období zvykání měli k dispozici dvě klece. Dospělé morče, tedy to, které jste měli dříve, musí být totiž přeneseno k mladšímu a nikoli naopak, takže výměna klecí je nezbytná. Klec, v níž budou obě morčata bydlet, nejdříve důkladně vyčistěte. Nechejte v ní mladší morče několik dní samotné, aby zde nechalo svůj pach. Po této etapě k němu přeneste dospělé morče, aniž byste klec vyčistili. Většinou pak vzájemné seznámení proběhne hladce.Možná máte dvě dospělá morčata a chcete k nim přidat jedno mladší morče stejného pohlaví. V takovém případě je počáteční postup shodný. Mladé zvíře zanechá jako první v nové kleci své pachy. Potom bude následovat podřízené morče ze stávajícího páru. Když se noví spolubydlící spřátelí a dobře spolu vycházejí, může po několika dnech následovat dominantní morče. Tímto způsobem lze skupinku morčat libovolně zvětšovat, dokud nedosáhnete početního limitu daného velikostí klece, a tím i hranice snášenlivosti. Na dostatečný životní prostor je třeba dát si dobrý pozor! Nesnažte se období zvykání zbytečně urychlovat, netrpělivostí byste mohli hodně pokazit.Jiný způsob, jak zvětšit skupinku morčat, je pořídit si nejprve samici a k ní přikoupit (nebo si zapůjčit) samečka. Mladé samice z následujícího vrhu mohou zůstat s matkou: taková skupinka nebude působit žádné problémy. Samcům najděte nový domov, nebo je můžete držet pohromadě v jiné kleci, ať již s otcem nebo bez něj. - Problémy při seznamování
Jestliže i přes veškerou snahu dochází mezi novými spolubydlícími k šarvátkám, je třeba, abyste nezasáhli příliš brzy, ale ani příliš pozdě. Časný zásah neumožní morčatům, aby si mezi sebou stanovili hierarchii, což může probíhat za poměrně značného hašteření, pištění a pronásledování. Dokud neteče krev a nezaznamenáte-li opravdovou agresivitu, nechejte zvířata být. Zůstaňte poblíž, ale nikoli přímo nad klecí, protože vaše přítomnost by morčata znervózňovala a stres by je negativně ovlivňoval. Příliš pozdní zásah je chyba, protože dochází-li ke zraněním, je skutečně nutné zakročit. Typickou reakcí je vyndání oběti útoků z klece, její ukonejšení a umístění v jiné kleci, je to však velká chyba. Útočník nyní přesně ví, jak svého rivala vypudit a při dalším pokusu o společné umístění bude reagovat ještě ostřeji. Proto je v takových případech vhodné vyndat z klece právě útočníka, nikoliv obět. Později se můžete pokusit o nové sblížení.
Pokud by se soužití stále nedařilo, můžete izolovat útočné morče v přenosce, kterou umístíte do velké klece. Jakmile přestane na nově příchozího reagovat agresivně, učiňte další pokus. Jinou metodou je rozdělení klece průhlednou přepážkou (například pletivem) na dvě části, nebo umístění dvou klecí těsně vedle sebe tak, aby se zvířata mohla vzájemně dotýkat a očichávat. Potom zvířata vzájemně prohodíte, aniž byste klece vyčistili. Pokud zvířata neprojevují agresivitu, můžete se znovu pokusit o společné umístění. Bydlení morčat
-
Klec
Výhody: - vzdušnost
- kontakt s okolím
Nevýhody:
- neustálé vyhazování podestýlky z klece
- ohlodávání mříží
S oblibou morčátka mříže hryzají právě v noci. Když je chováno více morčat v kleci pohromadě, pak už ani kontakt s lidským členem rodiny morče tolik nepotřebuje, ve své komunitě si s ostatními spolubydlícími vystačí.
Luxusní skříňová "morčatária" - skříňové patrové ubikace
Ideální pro vícehlavé stádečko morčat, zvlášť se to týká právě bytů, kde není dostatek místa.
Skříň zabere méně prostoru oproti většímu počtu klecí, boxů nebo akvárií.
U
skříňových ubikací je nutné vyřešit, aby každé patro bylo ošetřeno
omyvatelným dnem, i omyvatelnými stěnami alespoň do výše 10cm.
Někteří
chovatelé volí polepení dna i stěn např. linoleem, což není úplně
ideální, protože časem může být znehodnoceno výkaly morčat.
Praktičtější je koupit plastové boxy a podle jejich velikosti skříň vyrobit. Boxy jsou vyjímatelné, tedy se i dobře udržují.
Výběhy a ohrádky
Je veliká škála možností jak morčákům umožnit pohyb ve venkovních travnatých plochách, záleží na šikovnosti a umu chovatele,postavit ohrádky a domečky s výběhovým prostory.Dají se koupit typizované králíkárny. Ve volních ohrádkách jen dbát na možnost ,aby se morčátka mohli schovat do stínu,dostatek vody a byly chráněni horním víkem,né každý domácí mazlík (pes ,kočka ) nechají morčátka v klidu.
Podestýlky
Hobliny
Přírodní, měkký a dobře savý materiál. . Je lepší zvolit
hobliny, které jsou trochu větších rozměrů, protože se tolik nenabalují
do srsti morčat, hlavně těch dlouhosrstých. Také v nabídce v obchodech
jsou hoblinové podestýlky "voňavé" - většinou citrusové. https://eshop.probiobed.com/probiobed-classic-550l,https://eshop.probiobed.com/probiobed-plus-550l ,https://mujmazel.cz/podestylky-podlozky-/103602-hobliny-hruba-podestylka-extra-large-675l.html jsou odzkoušené v našem chovu. Ještě přidám jeden poznatek kukuřičné podestýlky které také používáme a jsme s nimi spokojeni https://podestylky-hlodavce.heureka.cz/avicentra-kukuricne-stelivo-hrube-20-litru/#
Silikonová podestýlka Asan
Průmyslově vyráběná podestýlka. Absorbuje kapalinu, bakterie
i zápach, uzavře je v granulích a neuvolňuje je do okolního prostředí. Vyzkoušené maximální spokojenost.
https://podestylky-hlodavce.heureka.cz/podestylka-kaytee-clean-cozy-natural-4-49_2l/#
https://podestylky-hlodavce.heureka.cz/asan-pet-aloe-45-l/#
https://podestylky-hlodavce.heureka.cz/asan-pet-silver-42-l/#
Peletky
Používáme v kombinaci s Asanem a nebo hrubými hoblinami na dno klecí velice dobře absorbují moč , a do záchodků a je velice zajímavá cena 15kg pytel cena kolem 100 KČ.
Důležitou vlastností podestýlky kromě absorbace je měkkost,aby nedošlo k otlakům na nožičkách u morčátek. Jsou chovatelé co používají koberečky a i takzvané koupelnové rohože možností je opravdu velice dost a je jen na Vás pořídit svému mazlíčku to nejoptimálnější podestýlku ve které bude šťastný.
Vybavení ubikace
Jesličky na seno a trávu jsou nutnou součástí morčecího domova. Morčátka jsou trochu čuníci v tom, že svou potřebu konají po celé ubikaci. Pokud chováme jen jedno morče, je možné, že zrovna toto konkrétní morče si navykne konat svou potřebu do jednoho rohu ubikace a tam je možnost umístit i záchod pro hlodavce . Pokud ve společné domácnosti žije více morčat, tak na tento zvyk rovnou můžeme zapomenout,ale najdou se i výjimky. Aby nedošlo ke znečistění sena a trávy výkaly, jsou právě jesličky a nebo různé druhy seníků jak s možností přiděláním na klec tak postavit přímo do klece je ideálním řešením, jak potravu uchovat v čistotě.
Miska na granulovanou směs
Miska by měla být dostatečně velká a především těžká, aby nedošlo k
jejímu převrácení, protože morčátka ráda stoupají na její okraj. Misku
na ovoce a zeleninu není potřeba vůbec kupovat, protože morčátka
zeleninu a ovoce z misky vytáhnou a odnesou si ji bokem, mají tak pocit,
že je jen jejich a nikdo jim jí nevezme. Tam ji i snědí. Zeleninu a
ovoce proto podávejte volně do ubikace.
Napáječka (s kuličkovým systémem)
Má být připevněna na bok ubikace, je skutečně nutností. Pokud je
morčeti podávána voda v misce, pak je téměř okamžitě zanesena
podestýlkou a výkaly, navíc ji morče může rychle vybryndat, případně
převrhnout, čímž se i zkracuje životnost podestýlky.https://napajecky.heureka.cz/olba-b-v-napajecka-niplova-500-ml/#https://obchod.kralici.cz/p5450-ukal-elevage-napajecka-plast.aspx
Domeček
My domečky nedáváme, máme tak morčata navyklá, a rozhodně
nevypadají, že by jim chyběl, navíc podstatně zabírá prostor pro jejich
pohyb. Když si pořídíme morče, domeček by se neměl v prvopočátku vůbec
dávat, neboť by v něm morče bylo neustále schované. V první řadě si musí
na nás zvyknout, otrkat se a pak teprve uvažujme o domečku. Některá
morčátka s oblibou domeček zaměňují za toaletu a potřebu konají právě v
domečku. Záhy zjistíte, že místo morčete máte doma chlupatého čuníka.Co používáme jsou "papuče"https://prepravky-domky-hlodavce.heureka.cz/o-lala-pets-pelisek-pro-hlodavce-papuce-26x34cm-a21/#,hamakyhttps://www.habeo.cz/hracky-2/zavesne-odpocivadlo-pro-krysy-a-fretky/?gclid=EAIaIQobChMIhOyDv8GI6gIVwsYYCh24EgznEAQYAiABEgIzgvD_BwE
Údržba příbytku morčete
Denní údržba
Tak určitě každý den: vyměnit vodu, vyhodit zbytky nesnědené potravy, popř. do prázdné misky doplnit žrádlo.
Dlouhosrstá
morčata by se obden měla kartáčovat! Pozor na seno, vpichuje se dlouhosrstým morčatům do srsti a způsobuje plstění srsti a zánět kůže.
Při špatné údržbě morčete ,nebo kotce se morčeti vyskytnou v srsti
paraziti a srst začne vypadávat.je to pro ně velice nepříjemné a
bolestivé.
Týdenní údržba = jednou za týden
Minimální jednou týdně vyčistit klec.
Podle potřeby
Podle špinavosti morčátka by se mělo vykoupat, když třeba hrozně zapáchá. Nejlépe jednou za měsíc až dva.Nemusí to být pravidlem názory se různí ,ale před výstavou a posouzením k registraci se morčátka koupou.
Jídelníček
https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidelnicek
Hygiena
https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=hygiena
Nemoci
Výpočet termínu porodu morčat:
Na této stránce si můžete velice rychle a jednoduše zjistit datum porodu vašeho morčátka:
https://www.ujouskov.cz/vypocet-terminu-porodu-morcat/
V NAŠÍ CHOVATELSKÉ STANICI MÁTE VŽDY ZARUČENÝ CHOVATELSKÝ SERVIS
ROZMNOŽOVÁNÍ A PÉČE O MIMINKA
Nejprve je třeba si uvědomit co s mláďaty. Jestli jim dokážete zajistit vhodný domov a péči... Rozhoně nedoporučuji dávat mláďata do zverimexu. Za prvé: není jisté ke komu se nakonec dostanou a jestli neskončí jako potrava u hada. Za druhé: malá morčata se musí během krátké doby celkem třikrát přeorientovat na nové prostředí (domov, zverimex, nový domov).
Obsah stránky:
- Úvod
- Samice
- Samec
- Březost
- Krmení samice před a po porodu
- Zdraví a genetika
- Porod
- Vývoj mláďat
- Péče o sirotky a dokrmování malých jedinců
- Zdroje
Úvod:
Každý chov by měl mít nějaký cíl. Není rozumné připouštět jen tak, protože se mi chce. Proto je třeba položit si několik otázek a zodpovědět si je.
- Proč chci morčata rozmnožovat? (odpověď "Jen tak!" je opravdu, opravdu pitomá :-)
- Jaký je cíl mého chovu? (povaha, exteriér: barvy, výrazné znaky, plemeno, pracovní využití (caviaterapie), atd.)
- Pokud nenajdu nové chovatele pro mláďata, dokážu se o ně postarat? (Počítejte s tím, že se může narodit i rekordní počet mláďat, což je třeba 7 - 8!)
- Bohužel se stává, že si začínající chovatelé koupí ve zverimexu či od nezodpovědného chovatele již březí samičku (nebo rovnou dvě), případně pár. V takovém případě je několik možností.
- Morčata vrátit. Když už ale máte vytoužené morčíky doma, těžko se s nimi budete loučit.
- Domluvit se s chovatelem či zverimexem, že si od vás po odstavu mláďata vezmou/odkoupí. Dali byste ale vypiplaná miminka pitomci, který Vám prodal březí samici, nebo pár namísto dvou samic?
- Mláďata si nechat/najít jim nové domovy. V každém případě je v zájmu dalších nezkušených chovatelů, abyste se prodávajícímu ozvali a zatopili mu pod kotlem. Informujte také veřejnost např. na facebooku, kde jste morčata kupovali, aby se nenachytali další lidé.
- Obrana je snadná - před pořízením morčete si nastudujte vzhled obou pohlaví a jejich určování. Vždy si nechte pohlaví morčete ukázat. U odstavených samečků už jsou poměrně dobře rozlišitelná varlata. Pokud se vám zdá bříško samičky větší, než by mělo být, jemně! ho prohmatejte. Pokud je měkké, je jen obtloustlá, pokud je pevné a pružné, asi jako lehce zatnutý sval, je pravděpodobně březí.
Rodiče:
Pokud už máme vyřešeno komu dáme mláďata. Přesvědčíme se, zda jsou pro chov vhodní. Nesmí být příbuzní! - proto je lépe připouštět morčata s rodokmenem! Rodokmen nemusí mít jen morčata z chovatelské stanice, ale například i z hobby chovů, od zodpovědných chovatelů. Nikdy nesmíme křížit CUY morče s normálním morčetem, protože normální samička by mláďata neporodila a při porodu by umírala v bolestech! I v případě, že by byla samička cuy, a tedy by porod nebyl problém, její mláďata nesou tento gen a mohlo by k těžkým porodům docházet u jejích dcer atd...
Samice:
Mněla by mít minimální váhu 700g (výjimka CUY) a neměla by mít ani nadváhu, tedy přes 1000g. Nadváha i podváha představuje pro samici riziko. Správný věk: Správný věk je u samic životně důležitý! Samičky jsou plodné již ve svých 4-6 týdnech, ale v této době je připouštění velmi nevhodné, až život ohrožující. Samičku necháme nakrýt v 5-6 měsících. Při prvním vrhu nesmí být samice starší 8-12 měsíců. Časový odstup od dalších vrhů by neměl být výrazně delší než 7 měsíců. Jinak samicím srostou (osifikují) pánevní kosti a mláďata i matka při porodu zemřou. To znamená, že prví mladé musí mít do 1 roku života a pokud chceme další mladé, nesmí být časový odstup výrazně větší než 7 měsíců! Naposledy připouštíme samičku v 3-4 roce života. Kdy má samice říji? Samice má říji každých 16 -17 dní. Říje trvá okolo 10 hodin. Pokud nemáte říji vypozorovanou, je třeba nechat samičku se samcem alespoň měsíc. Během té doby minimálně 1 říje proběhne.
Samec:
Měl by mít minimální váhu 500g . Samec je pohlavně dospělý ve 4-6
týdnech. Samce vždy před porodem oddělíme, protože by samici znovu
nakryl!Pozor! Pokud předtím sameček bydlel s jinými samci, pravděpodobně
už se po "napachování" samicí nesnesou.
Námluvy: Samci jsou velmi
neodbytní nápadníci. Pokud ucítí pach své vyvolené, nic je neodradí.
Pokud jsou příliš dotěrní, samičky je odstrčí vykopáváním zadních nohou.
Jestli-že i tak samec dotírá, vystříkne na něj proud moči. Pokud je
samička připravena se pářit, sameček ji očichá čumák, pak kývne a
očichává boky, záda, hlavu a nakonec genitálie. Samec kolem samičky
krouží a vydává bručivý zvuk. Pokud je dvoření úspěšné, pokusí se samec
na samici vyskočit.Páření: Samice napne zadní nohy a zvedne genitálie do
výšky. Páření trvá asi čtvrt nebo půl minuty. Pak si každý své
genitálie olíže. Nejdříve po jedné minutě se pár spojí znovu. Samec pak
uzavře vagínu samice hlenovou zátkou, která po několika hodinách
odpadne.
Březost:
14 dní po kopulaci už se tlusté břicho samice nedá přehlédnout, ale i váha napoví, že je samice březí. 6-7 týdnů před porodem začnou samici nabíhat cecíky. Březost trvá průměrně 68 (64 až 72) dnů. Mláďata se již po 4 týdnech březosti dají opatrně vyhmatat. V sedmi týdnech už cítíme pohyby. Ale pozor! Zvedejte samici velmi opatrně a jen když je to nutné!
Krmení samice před a po porodu:
Během březosti potřebu je samička minimálně 20mg vitamínu C (Přidáme do vody C-Vit, rakytník, nebo hodně papriky). Více kvalitních granulí a čerstvé zeleniny. Během březosti nedáváme stravu příliš bohatou na vápník a minerály (mrkvová nať, petržel, vojtěška, smetánka lékařská). Pokud krmíte různými (i čerstvými) bylinami, ověřte, že nemají vliv na březost (těhotenství) a nevyvolávají porod.Po porodu naopak dáváme stravu bohatou na vápník viz. výše ↑. Přidáváme samici i miminkům ovesné vločky a C-Vit.
Zdraví a genetika:
- Připouštíme pouze morčata 100% zdravá, zodpovědný chovatel by měl morčata nejdříve prohlédnout a při pochybnostech navštívit veterináře. Týká se to i vnějších parazitů. Představte si, že jste březí samička s břichem velkým, jako vy sami, a nemůžete se ani pořádně podrbat. Brrr. Během březosti nelze podávat většinu antipatazitik.
- Samička musí být během březosti v čistotě. Měla by mít klid, stabilní (ale zajímavé) prostředí a co nejméně stresu (zvukové, světelné stresory, zvedání a manipulace se samičkou, nedostatek kontaktu s jinýmy morčaty, nedostatek pohybu, nezajímavé prostředí). Mláďata stresovaných samic mívají narušenou, respektive pozměněnou psychiku a stává se, že se špatně zařazují do kolektivu, nesnesou se s ostatními morčaty stejného pohlaví (u samic), atd. (viz Birmelin, I.: Vaše morče, dokument Pravda o morčatech, a jiné)
- Nikdy nekřížíme saténová morčata.
- Nikdy nepřipouštíme morče, které má nějaký trvalý zdravotní problém (kožní, trávicí, pohybový, chronické a stále se vracející problémy). Může, i když nemusí, to být dědičně přenositelné.
- Hlídáme přísun vitaminu C u mláďat! Při nedostatku se může objevit hned několik závažných problémů, např.: ochrnutí, špatný vývoj zejména velkých kloubů, špatný či zbrzděný vývoj mozku, narušená imunita, tenké stěny cév a mnoho dalších! Nedostatek Céčka je problematický v jakémkoliv věku, ale během raného vývoje může mít za následek celoživotní postižení morčete, třeba i zkrácení života o několik let.
- Samici, která měla od narození nedostatek vitaminu C nedoporučujeme vůbec připouštět.
Autoři: Eva Blažková a Petra Zhorná Schönacková
Porod:
Porod nejčastěji probíhá v noci, nebo brzo ráno, ale není to
pravidlem. Před porodem bychom měli oddělit samce, protože samice má po
porodu říji a samec by mohl samičku nakrýt a těhotenství by bylo pro
samičku vyčerpávající, až smrtící. Že se porod blíží poznáme, když se
samička začne otevírat tzn. začnou se jí rozšiřovat pánevní kosti. Mezi
pánevními kostmi je štěrbina, která se nazývá symfýza. Tato štěrbina je
držena vazy a krátce před porodem se dokáže rozšířit na 1,5 až 2 cm. Pokud
je prvorodička starší než 10 nebo 11 měsíců, může se stát, že vazy
nebudou dostatečně elastické nebo že symfýza zvápenatí. To pro matku
znamená smrt. Proto nechte samici nakrýt včas, a v žádném případě po 8-10 měsíci věku! Samice
může být otevřená klidně i týden a porodit. Některé samice se však
mohou otevřít i v den porodu. Samice si najde klidné místo, kde může
rodit. Samice rodí ve stoje, v nahrbeném postoji. Asi 20 minut před
porodem začínají kontrakce. Porod trvá kolem 15 minut, ale může trvat
klidně i 1 hodinu. Samice má většinou 1-6 mláďat ( v průměru 3,1).
Porodní váha mláďat se pohybuje od 60 - 120 gramů,
záleží na počtu mláďat ve vrhu. Najdou se i případy, kdy má nejslabší
mládě pod 50 gramů a nebo naopak, kdy se narodí velký jedináček. Je
známo několik případů, kdy se narodila mláďata, která měla přes 150
gramů . Mládě se rodí hlavičkou napřed. Jakmile mládě samička protáhne
mezi předníma nohama a pod břichem ven, překouše plodové obaly,
pupeční šňůru, obaly sežere a mládě olíže do sucha. Samice nejprve
překouše plodové obaly u nosu mláděte, aby se mohlo poprvé nadechnout.
Pak také následují další mláďata. Pokud je mláďat víc, může se stát, že
samice nestíhá a tak jí mohou pomoci jiné samice. Po každém mláděti
vyjde placenta, která obsahuje hormon oxytocin. Ten je vylučován
neurohypofýzou do krevního oběhu a zajišťuje stahy při porodu a spuštění
kojení. Mláďata se rodí plně vyvinutá, osrstěná a vidoucí. I při porodu
mohou nastat komplikace. Pokud je morčátko v děloze špatně umístěné
anebo jsou porodní cesty úzké. V takovém to případě je nutný zákrok veterinárního lékaře.
Nechat samičku po porodu odpočinout cca 1 hodinu poté zkontrolovat jak samotnou samičku zdali se tzn.zavřela a nekrvácí, také je nutné ji zvážit pro aktualní váhu ,abychom měli jistotu ,že i po porodu bude standartně přibýrat na váze. A také zkontroluvat miminka zvážit a kontrolovat přírůstek váhy, každý den. Bude mírní úbytek v prvním až druhém dni života,pak už by měli jen přibývat,je velice dobré zařadit do krmení ovesvé vločky podporují tvorbu mléka u samice. My také používáme pro zdraví vývoj a posílení imunity u miminek stříkačkou podavaný vitamín C s glukoperem a tuto dávku dáváme i kojící samičce.
Vývoj mláďat:
První 4 týdny: Hned po porodu se začnou mláďata sama čistit.
Mláďat jsou kojena přibližně do 19. Až 28. Dne. Matka má 2 struky v
oblasti slabin. To může být málo, proto je vhodné, aby mělo více samic
mláďata ve stejný čas. Jestli-že tomu tak není, doporučuji nechat u
samičky vždy 2 mláďata a ostatní si vzít k sobě, aby se mohla nakojit.
Postupně je takto prostřídáme. Po asi 21 až 30 "mléčný bar Máma"
zavírá.
Rozdělení:
Samice pohlavně dospívají již mezi 3 a 5 týdnem, samci v 7 až 8 týdnech. Proto jak rodiče, tak sourozence od sebe včas oddělíme, abychom zabránili dalším potomkům a genetickým vadám.
Období dospívání:
Morčátka jako všechny děti dovádí. Jejich oblíbenou hrou je skákání. Krátce a přehnaně vyskakuje do vzduchu. Stejně stará mláďata vytvářejí party, které se neustále drží spolu. I mezi sourozenci je velmi úzký vztah. Mezi matkou a mládětem je úzká vazba. Vydávají zvuky a těmi si neustále sdělují, kde se právě nacházejí.
Péče o sirotky a dokrmování malých jedinců
Pokud z nějakého důvodu mláďata přijdou o mámu, musíme se o ně
postarat my- nebo pokud je mládě moc malé 60g a méně. Nejlepší náhrada
mateřského mléka je mléko kozí. Pokud ovšem toto mléko neseženeme, můžeme použít i sušené kočičí mléko, které se prodává ve zverimexu.
Mláďatům podáváme i C-Vit a Bio-Lapis, případně jiná probiotika. Mláďata dokrmujeme každé 2 hodiny, po krmení musíme morčátku masírovat bříško v oblasti genitálií. Na to se skvěle hodí měkký, teplý, navlhčený tamponek, který simuluje péči samice. Mlíčko morčeti nenutíme násilím, podáváme jej pomocí stříkačky, nebo speciální soupravy. Mlíčko musí být vlažné, tak akorát na ruku.
Během doby porodní a poporodní,při samotném kojení a nebo nekojení s péčí o miminka se mohou vyskytnout problémy NEVÁHEJTE NÁS KONTAKOVAT nemáme žádný problém pomoci radou a nebo poskytnutí první pomoci jeli to v našem dosahu.